Senior Piobaireachd Competition

Year Winner Second Third Fourth  Fi
20162015 Stuart LiddellStuart  Liddell Bruce Gandy
Iain Speirs
Finlay Johnston
Andrew Hayes
Jack LeeFinlay Johnston Angus MacollFaye Henderson
2014 Bruce Gandy Stuart Liddel Angus MacColl Faye Henderson Willie Mccallum
2013 Jack Lee Bruce Gandy Alastair Dunn Callum Beaumont Gordon Walker
2012 Stuart Liddell Iain Speirs Murray Henderson Willie MacCallum Jack Lee
2011 Iain Speirs Angus MacColl Willie MacCallum Roderick Macleod Jack Lee
2010 Angus MacDonald Angus MacColl Iain Speirs Jack Lee -
2009 Angus MacColl Niall Stewart Jack Lee William McCallum -
2008 Roddy MacLeod Niall Matheson Iain Speirs -
2007 Gordon Walker Willie McCallum Alasdair Gillies Greg Wilson -
2006 Roderick Macleod Iain Speirs Niall Matheson Murray Henderson -
2005 Angus MacCol Murray Henderson Gordon Walker Iain Speirs -
2004 Angus MacColl Murray Henderson Willie McCallum Stuart Liddell Dr Angus MacDonald
2003 Mike Cusack Robert Wallace Niall Matheson Angus McColl -

Highland Society of London’s Gold Medal

Year20152014 WinnerIan K MacDonaldJohn Angus SmithDouglas Murray SecondSean MacKeownJamie TroyIan K MacDonald ThirdCameron DrummondJames MacHattieAndrea Boyd FourthDerek MidgelyAndrew CarlisleGlenn Brown FifthAndrea BoydAlasdair HendersonAndrew Hayes
2013 Alan Bevan Douglas Murray Innes Smith Andrew Bonar Fiona Manson
2012 Finlay Johnston John Mulhearn Glenn Brown Douglas Murray James MacHattie
2011 Callum Beaumont Cameron Drummond John-Angus Smith Glenn Brown Innes Smith
2010 Faye Henderson Chris Armstrong Douglas Murray Fiona Manson Cameron Drummond
2009 Alastair Dunn Glenn Brown Marion Horsburgh Allan Russell -
2008 Niall Stewart Andrew Hayes Gareth Rudolph Callum Beaumont James MacHattie
2007 Richard Hawke Niall Stewart Marion Horsburgh Finlay Johnstone Douglas Murray
2006 Greg Wilson Stuart Shedden Jori Chisholm Ian K MacDonald Glenn Brown
2005 Euan McCrimmon Simon McKerrell Greg Wilson Richard Hawke James MacHattie
2004 Stuart Liddell Alan Bevan Donald MacPhee Richard Hawke Marion Horsburgh
2003 Bruce Gandy Stuart Sheddon Robert Wallace Richard Hawke Alan Bevan

Silver Medal

Year201620152014 WinnerNick HudsonSandy CameronDecker Forrest SecondCameron MacDougallSean McKeownAngus J. MacColl ThirdConnor SinclairEd BushSean McKeown FourthDarach UrquhartMike FitzhenryStuart Easton FifthAnna KuummerlowSarah MuirSandy Cameron
2013 James P Troy Alasdair Henderson Jamie Forrester Darach Urquhart Graham Drummond
2012 Dr Peter McCallister Craig Sutherland Decker Forrest Elizabeth Sheridan -
2011 Gordon Bruce Alastair Lee Sean McKeown Mike Fitzhenry Douglas Gardiner
2010 Craig Sked Derek Midgley Tracey Williams Alex Gandy Alastair Lee
2009 Cameron Drummond Alastair Lee Faye Henderson John Mulhearn -
2008 Andrea Boyd Andrew Lee Faye Henderson Duncan Grant Cameron Drummond
2007 James Beaumont Colin Clansey Margaret Dunn Andrew Douglas Willie McIntyre
2006 Callum Beaumont Colin Clansey Andrew Douglas Margaret Houlihan Willie McIntyre
2005 William Geddes Finlay Johnstone Andrew Douglas Ross McCrindle Donald Mackay
2004 Gordon McCready Darach Urquhart Alasdair Dunn James Beaumont Simon McKerrell
2003 J Ross Cowan Margaret Houlihan Louise Hay Jonathan Greenlees Glenn Brown

Former Winners March, Strathspey and Reel Competition

Year201620152014 WinnerAlastair HendersonAngus MacCollStuart Liddell SecondWilliam MacCallumStuart LiddellWillie McCallum ThirdAngus MacCollWilliam McCallumGordon McCready FourthChris ArmstrongAlastair LeeAngus MacColl FifthBruce GandyGordon McCreadyGordon Walker
2013 Stuart Liddell Willie McCallum Jack Lee Angus MacColl Roddy MacLeod
2012 Gordon Walker Jack Lee Angus MacColl Willie McCallum Gordon McCready
2011 Chris Armstrong Angus MacColl Iain Speirs Willie MacCallum Roderick MacLeod
2010 Stuart Liddell Angus MacColl Jack Lee Willie McCallum -
2009 James Murray Stuart Liddell Gordon Walker Douglas Murray -
2008 Willie McCallum Bruce Gandy Stuart Liddell Douglas Murray -
2007 Alasdair Gillies Willie McCallum Gordon Walker Angus MacColl -
2006 Roderick Macleod Alan Russell James G Murray Gordon Walker -
2005 Gordon Walker Colin Clansey Roddy Macleod Angus McColl -
2004 Gordon Walker Roddy Macleod Angus McColl Andrew Mathieson -
2003 Gordon Walker Willie McCallum Chris Armstrong Angus McColl -

A grade March Competition

Year201620152014 WinnerFinlay JohnstonAlasdair HendersonCraig Sutherland SecondSean McKeownCallum BeaumontAlasdair Henderson ThirdCallum BeaumontJamie TroyAlastair Dunn FourthAngus J MacCollInnes SmithAlex Gandy FifthInnes SmithPeter HuntAndrew Hayes
2013 Alastair Lee Alastair Dunn Alasdair Henderson Finlay Johnston Ben McClamrock
2012 Cameron Drummond Alex Gandy Craig Muirhead Alasdair Henderson Andrew Carlisle
2011 Neil Walker Alastair Lee Alex Gandy Peter Hunt Will Nichols
2010 Allan Johnstone Andrew Hayes James Beaumont Ryan Canning -
2010 Jack Lee Alasdair Dunn Andrew Carlisle Cmeron Drummonda -
2009 Glenn Brown James MacKenzie Andrew Carlisle Jack Lee -
2008 Allan Johnstone Andrew Hayes James Beaumont Ryan Canning -
2007 Margaret Dunn John Angus Smith Andrew Hayes Greg Wilson -
2006 Gordon McCready Niall Matheson Ian K MacDonald John Angus Smith -
2005 Niall Stewart Jack Lee Margaret Houlihan Alastair Dunn James MacHattie
2004 Neil Smith Jack Lee Alan Bevan Margaret Houlihan James MacHattie
2003 Douglas Murray Neil Walker Niall Stewart Niall Matheson Gavin Walker

A grade Strathspey & Reel Competition

Year201620152014 WinnerAlistair LeeAlasdair HendersonCraig Sutherland SecondCallum BeaumontIain SpeirsAlastair Lee ThirdSean McKeownMike FitzhenryAlasdair Henderson FourthGordon McCreadyGordon McCreadyAndrew Hates FifthDerek MidgleySean McKeownIain Speirs
2013 Cameron Drummond Alan Bevan Alex Gandy Callum Beaumont Alastair Lee
2012 Alastair Dunn Ryan Canning Cameron Drummond Callum Beaumont Fred Morrison
2011 Finlay Johnston Alex Gandy Will Nichols Iain Speirs Alasdair Henderson
2010 Andrew Carlisle Finlay Johnston John Mulhearn Siomon McKerrell -
2009 Niall Stewart Cameron Drummond Iain Speirs Glenn Brown -
2008 James Murray Andrew Hayes James MacKenzie Iain Speirs -
2007 Andrew Mathieson Simon McKerrell Andrea Boyd Peter Hunt -
2006 Douglas Murray James G Murray Alasdair Dunn Glenn Brown -
2005 Neil Smith Alexis Meunier Alasdair Dunn Jori Chisholm -
2004 Jack Lee Simon McKerrell James Murray Neil Smith Alan Bevan
2003 Margaret Houlihan Alan Bevan Neil Walker Iain Speirs Richard Hawke

B grade March Competition

Year20162015
2014
WinnerCalum HarperAngus John MacCollJohnLee SecondWilliam RoweAndrew LeeAndrew Lee ThirdDavid SheddenLiam KernaghanGreig Canning FourthConnor SinclairGreig WilsonSteven Gray FifthBen DuncanGeorge StewartDecker Forrest
2013 Darach Urquhart Stuart Easton Greig Canning Donald MacLeod Greig Wilson
2012 Dr Innes Smith Graham Drummond David Wilton Ben McClamrock Greig Wilson
2011 Michael Fitzhenry Gavin Ferguson Gordon Conn Fiona Manson David Wilton
2010 Peter MacGregor Jamie Forrester Will Nichols Matt Pantaleoni -
2009 Alistair Lee Will Nichols Willie McIntyre Xavier Boderiou -
2008 Peter MacGregor Jamie Forrester Will Nichols Matt Pantaleoni -
2007 James MacKenzie Stuart Easton Fraser Wylie Alistair Henderson -
2006 Andrea Boyd Douglas Campbell William Geddes Brian Mackenzie -
2005 Roderick Weir Gareth Rudolph Alan Johnstone Fiona Mackay Andrew Carlisle
2004 Adrian Melvin William Geddes James Beaumont Neil MacPherson Ryan MacFarland
2003 Alastair Dunn Andrew Carlisle Brian MacKenzie Hamish Munro Andrew Hall

B grade Strathspey and Reel Competition

Year20152014 WinnerSarah MuirEric Ouellette SecondBen DuncanColin Campbell ThirdJames MacHattieAngus J MacColl FourthDecker ForrestBen Duncan FifthLiam KernaghanConnor Sinclair
2013 Gordon Bruce Greig Wilson Stuart Easton Ursa Beckford David Sheddan
2012 Ben McClamrock Jonathan Graham Gavin Ferguson David Wilton Xavier Boderiou
2011 Sean McKeown Gordon Conn Gavin Ferguson Michael Fitzhenry Gordon Bruce
2010 Fraser Wylie Neil Walker Alex Gandy Cameron Scott -
2009 Willie McIntyre John Mulhearn Gavin Fergus James P. Troy -
2008 Fraser Wylie Neil Walker Alex Gandy Cameron Scott -
2007 Bernard Bouhadana Alex Gandy Ryan Canning Allan Johnstone
2006 Andrea Boyd William Geddes Alan Johnstone Douglas Campbell -
2005 Andrew Carlisle Callum Beaumont Andrea Boyd Fiona Manson Bernard Bouhadana
2004 Andrew Douglas Adrian Melvin James Beaumont Fiona MacKay Marion Horsburgh
2003 Neil Smith Glenn Brown Fiona Mackay Lisa Morrison Darroch Urquhart

Jig Competition

Year20152014 WinnerFred MorrisonFred Morrison SecondAlasdair HendersonAlasdair Henderson ThirdJenny HazzardSteven Gray FourthSarah MuirAlex Gandy FifthJames MacHattieGordon McCready
2013 Andrew Hayes Ian K MacDonald Gavin Henderson Alex Gandy Michael Fitzhenry
2012 Alex Gandy Alastair Dunn Gordon McCready Andrew Carlisle Ben McClamrock
2010 Gordon McCready Andrew Carlisle James MacHattie Ryan Canning -
201 Callum Beaumont Cameron Drummond Derek Midgley Andrew Hayes Jori Chisholm
2009 Simon McKerrell Ian K. MacDonald Gordon McCready Alistair Henderson -
2007 Alex Gandy Bruce Gandy Andrew Carlisle Gordon McCready -
2006 Ian K MacDonald Stuart Liddell Gordon Walker Angus MacColl -
2005 Angus MacColl Jenny Hazzard Gordon Maclean Andrea Boyd -
2004 Robert Watt Alan Bevan James Murray Adrian Melvin Marion Horsburgh
2003 Alan Bevan Gordon McCready Niall Stewart Brendon Eade -

Junior March, Strathspey and Reel Competition

Year20152014 WinnerRoss ConnerJamie McKerral SecondGregor MacDonaldAlexander Anderson ThirdKate MacPhersonGregor Macdonald FourthJames